20180503 122042

U prepunom amfiteatru Gimnazije Kotor 03. 05. 2018. godine dr Nataša Anđelković održala je za učenike i profesore predavanje,,Karneval u delima Miloša Crnjanskog i evropskih pisaca 20. veka'' u organizaciji Kulturnog centra ,,Nikola Đurković''Kotor / Gradske biblioteke i čitaonice i Gimnazije Kotor.
Predavanje je zasnovano na naučnoj publikaciji,,Karneval identiteta'', koja jenastala na osnovu autorkine doktorske disertacije. Autorka je pokazala kako motiv karnevala funkcioniše u književnosti modernizma na primjeru dva romana Miloša Crnjanskog (,,Dnevnik o Čarnojeviću'' i ,,Druga knjiga Seoba'') i četiri romana koja reprezentuju evropski kontekst istog vremenskog raspona (,,Senilnost'' Itala Zveva, ,,Čarobni brijeg'' Tomasa Mana, ,,Majstor iMargarita'' Mihaila Bulgakova i ,,Aleksandrijski kvartet'' Lorensa Darela). Kako se u tematsko-motivskom i značenjskom kontekstu u svim ovim modernističkim djelima, kao ključno, izdvaja pitanje identiteta (junaka, društva, samog djela), autorka sugeriše i mogućnost izdvajanja novog teorijskog pojma i stilskog postupka, koji naziva karnevalizacija identiteta.
Autorka je posebno istakla epizodu sa lažnom karnevalskom caricom u ,,Drugoj knjizi Seoba'', u kojoj se Pavle Isakovič ukazuje kao karnevalski lik lude ili lakrdijaša, koja predstavlja ključnu epizodu za spoznaju promašenosti ideala i životnog puta glavnog junaka. Takođe, navela je i primjer Volanda i njegove svite (,,Majstor i Margarita'') čije je prisustvo u Moskvi u trajanju od nekoliko dana u potpunosti u duhu karnevalskih ludorija, veselosti, izokrenutosti svijeta i života. Autorka je zaključila da je Bulgakov uveo lik ''đavola koji čini dobro'' kako bi iznio tezu da spasenje treba tražiti u umjetnosti i ljubavi, koje su personifikovane u likovima Majstora i Margarite.
Nataša Anđelković je rođena u Beogradu. Diplomirala je 2001. godine na Filološkom fakultetu u Beogradu, na grupi za Srpsku književnost i jezik sa opštom književnošću. Na istom fakultetu, magistrirala je 2006. godine. Doktorsku disertaciju pod nazivom „Odnos karnevalizacije i oblikovanja identiteta u ’Drugoj knjizi Seoba’ i ’Dnevniku o Čarnojeviću’ Miloša Crnjanskog i evropski kontekst“ odbranila je 2016. godine na Filološkom fakultetu u Beogradu.
Urednica je u izdavačkoj kući ,,Plato''. Piše književnu kritiku za mnoge časopise i dnevne listove.

• 20180503_121658
  • 20180503_122042