Svjetski dan poezije

Image00014Gradska biblioteka i čitaonica Kotor proslavila je Svjetski dan poezije, 21. mart, pod sloganom„Listajte riječi moje nekazane...“ (V. Nikolić). U prepunoj sali Kina Boka, učenici osnovnih i srednjih kotorskih škola recitovali su svoje i stihove poznatih autora. Program je vodila bibliotekarka Aleksandra Tomović.

Program je počeo nastupom hora I, II i III razreda Muzičke škole „Vida Matjan“ iz Kotora, kojim diriguje profesorica Dušica Ćetković a korepetitor je Dragana

Krgović. Nakon hora, publici su se predstavili najmlađi učesnici iz vrtića „Radost“ sa Tabačine, Mlađen Kovačević sa pjesmom „Danas postajem prvak“, Antonija Franović sa pjesmom „Maske“ i Anastasija Stanišić „Kad proljeće krene.“

Nakon njih nastupili su polaznici radionice „Knjiga bez tajni“ koju organizuje Gradska biblioteka i čitaonica Kotor. Mihajlo Nikolić recitovao je svoju pjesmu „Proljeće,“ a Stasija Perović pjesmu „Kotore, volim te!“, Martina Rajković, učenica četvrtog razreda, recitovala je pjesmu „Moj pas,“ a Nađa Srdić „Ribar i ribica.“ Nakon najmlađih učesnika ponovo je nastupio hor, sa pjesmom „Glava u torbi“ Jovana Adamova. Učenici Muzičke škole, Jovana Radoman na flauti i Relja Ćalasan na gitari izveli su kompoziciju Bele Bartoka „Rumunske igre.“ Uslijedilo je recitovanje autorskih pjesama. Nina Mijović iz Osnovne škole „Nikola Đurković“ iz Radanovića recitovala je pjesmu Miroslava Antića „Sve boje sveta,“ a Rade Janjetović iz iste škole svoju pjesmu „Igraj što više.“ Iz Osnovne škole „Njegoš“ sa Benova svojim stihovima su se predstavili Kristina Kamenarović sa pjesmama „Naša Boka“ i „Život,“ i Laura Mačić sa pjesmama „Dokaži se, humanost se cijeni!“ i „Tajna.“ Stefan Popović, učenik 4. razreda Osnovne škole „Narodni heroj Savo Ilić“ iz Dobrote recitovao je svoje pjesme „Moj svijet“ i „Daj mi vesla jedan krug.“ Armina Rizvanović iz iste škole predstavila se pjesmama „Nebo, siđi malo dolje“ i „Crna Gora moja mila,“ dok je Damjan Stanišić recitovao „Mračnu pjesmu.“ Učenice Gimnazije Kotor Katarina Milić 4-1, Anja Aprcović 1-3, Anita Grgurović 1-3 i Miljana Krivikapić 1-3 takođe su recitovale svoje stihove. Nakon autorskih stihova, nastupila je učenica Muzičke škole Nastasija Barović na flauti, u klasi profesorice Angele Mijušković, sa kompozicijom „Valček“ Dioa. U nastavku programa uživali smo u stihovima poznatih pjesnika. Učenik Osnovne škole „Njegoš“ sa Benova, Luka Mjesečević, recitovao je pjesmu „Ljubav“ Jevrema Brkovića, Janko Perović „U škripcu“ Milovana Danojlića, Darjan Nenezić „Nad životom“ Desanke Maksimović, Milena Mijanović „Proljeće“ Vitomira Nikolića, Kristina Barba „Jutra jugova“ Aleksandra Lesa Ivanovića,  Nađa Barba „Reka“ Miroslava Antića, Franka Peruđini „Ikona“ Rista Ratkovića, Divna Ivović „Prvi snijeg“ Vitomira Nikolića, Iva Moškov „Boka“ Aleksa Šantić, Sandra Perović „Zimsko jutro“ Vojislava Ilića, Jovana Vorotović „Moje poštovanje vrapci“ Vitomira Nikolića, Nikola Knežević „Biljarda“ Aleksandra Lesa Ivanovića, Irena Janković „Tajne“ Miroslava Antića, koju smo zatim čuli i u interpretaciji Ive Popović, učenice 6. razreda Osnovne škole „Narodni heroj Savo Ilić“ iz Dobrote. Poslije učenika osnovnih škola koji su recitovali pjesme poznatih autora, uslijedila je muzička pauza. Boško Tujković, učenik Muzičke škole u klasi profesora Gorana Ševaljevića, izveo je I stav kompozicije G. Shenderyova „Ruska igra“. Zatim su učenici Gimnazije čitali stihove naših i svjetskih najvećih pjesnika. Tako smo uživali u stihovima Njegoša, Puškina, Miljkovića, Dučića, Prevera i drugih. Stihove su recitovali: Doris Kordić 2-3, Ksenija Ivanović 4-1, Aleksandra Donković 3e, Milica Samardžić 3e, Milica Cvijović 4-3, Luka Popović 3-3, Iva Janjalija 3-3, Aleksandra Grubačević 3-3, Kristina Janković 1e, Lana Vico 1e, Nikola Gojković 1e, Miladin Zeković 1-3, Milena Šćekić 1e, Andrea Marić 1-3, Tijana Radonjić 1-3, Kristina Đurović 3-1, Ksenija Racković 3-1, Andrea Dončić 3-1, Vojin Radanović 3-1, Mia Milutin 4e, Sanela Spahić 1e, Martina Marković 4-1, Dragana Giljača 4-1, Milica Kapetanović i Maša Radovanović. Stefan Vukotić, učenik 4e, izveo je na gitari kompoziciju Miladina Šobića „Džemper za vinograd.“ Za kraj uživali smo u stihovima Pera Zupca „Mostarske kiše“, koje su govorili učenici 4-1 Gimnazije Kotor: Balša Drašković, Jovana Tujković, Katarina Milić, Marija Vukšić, Nataša Beden, Vanja Babović, Svetlana Kašćelan i Maja Nikić.

Na ovoj manifestaciji učestvovali su i mladi kotorski bendovi „Škovacijera“ i „Finiti“. Bend „Škovacijera“, u sastavu: Ivan Franović, Vasilije Čolan, Vasilije Perišić i Filip Popović i bend „Finiti“ u sastavu: Tiana Jovanović, Nikola Radulović i Filip Popović zvucima rock muzike oduševili su publiku.

Gradska biblioteka i čitaonica još jednom zahvaljuje svim učesnicima manifestacije, profesorima koji su pripremali djecu za recitovanje i sviranje, vaspitačima koji su spremali i doveli najmlađe učesnike, kao i muzičkim bendovima koji su svojim notama dali posebnu draž ovom događaju.

Do novog susreta,

Gradska biblioteka i čitaonica Kotor