8Gradska biblioteka i čitaonica Kotor u saradnji sa profesoricom crnogorskog jezika, Tatjanom Dragutinović iz OŠ Njegoš iz Kotora, povodom obilježavanja Svjetskog dana poezije, organizovala je kreativni čas pod sloganom Iz poetske kužine Boke, koji se održao na Pjaci od Kina 21. 03. 2014. godine u 12 sati.

Poetski čas je otvorila kotorska pjesnikinja Dubravka Jovanović koja je poručila da tu bijelu krilatost i tu tanku svilu u ariji na prvi pogled  prepoznaju samo  pjesnici i ako neće zapjevati oni, zapjevaće pjesnik u njimaPoezija podobri ljudi, istakla je Jovanovićeva i dodala da nije lako pjevati, jer kako pjesnik kaže dok budeš  pjevao, ko će tvoje breme da nosi, ali je lakše svako breme života nositi ukoliko si pjesnik. Ako ne pišete, čitajte da budete plemenitiji, da prepoznate i dobro i zlo, ne krivite kičmu uz računar, uspravite misao da vam čista bude, poručila je pjesnikinja.

U ime kolektiva Gradske biblioteke i čitaonice, mlade pjesnike je pozdravila bibliotekarka Jasmina Bajo i istakla da u današnje dobakrize knjige i čitanja, navale različite komercijalne literature sumnjivih vrijednosti, promovisati poeziju, kao jedan najduhovniji žanr je od posebnog značaja.

Učenici osnovnih škola sa teritorije opštine Kotor koji su  čitali svoju poeziju: Dejana Jovićević,Sanja Kašćelan, Joko Jovanović, Vuk Kustudić, Lea Grgurević, Anđela Vukadinović, Boško Balandžić, Nebojša Vučković, Miloš Čenić, Andrijana Jovanović, Maria Rajman, Anastasija Petrović, Jovan Radulović,  Popović Marko, Jana Sekulić, Agnija Mrkaić,Danilo Krunić, Saša Otašević, Milan Veljović,  Jovana Subotić ,Aleksandar  Itanović, Tatijana Matković,  Marko Grgurević, Marko Đurović, Ksenija Stešević, Diris Kordić, Vidak Todorović, Vanja Velimirović (IX razred OŠ Njegoš), Isidora Nikolić, Katarina Franović, Luka Dubreta, Krsto Kustudić, Milica Kašćelan ( OŠ Narodni heroj Savo Ilić Dobrota), Boško Tujković, Gordana Marković, Ljubica Begović, Nina Mijović, Rade Janjetović (OŠ Nikola Đurković Radanovići).

Svjetski dan poezije je prilika i za brojne pjesnike da predstave svoj rad pred publikom i iznesu ga u javnost. Iz tog razloga profesoricaTatjana Dragutinović i bibliotekarke Jasmina Bajo i Jelena Vukasović su organizovale ovo druženje.

Svjetski dan poezije (engl. World Poetry Day) UNESCO je proglasio 21. marta 1999. godine s ciljem promovisanja čitanja, pisanja, objavljivanja i poučavanja poezije širom svijeta. Na proglašenju praznika rečeno je da treba dati priznanje i podsticaj nacionalnim, regionalnim i internacionalnim pjesničkim nastojanjima.

Prema podacima koje posjeduje Nacionalni odbor za proslavu Dana poezije koji je od 1990-ih smješten na Floridi (SAD), Svjetski dan poezije slavio se još od 1505. godine. Uglavnom se obilježavao u oktobru, najčešće 15. oktobra, na rođendan velikog rimskog pjesnika Vergilija. Sve do UNESCO-vog službenog proglašenja, praznik je naizmjenično slavljen u oktobru i novembru. Ta tradicija obilježavanja održala se do danas u mnogim zemljama.

• IMG_0540
  • IMG_0546