maja

U četvrtak, 13. juna sa početkom u 20h, u multimedijalnoj sali Kulturnog centra Nikola Đurković u Kotoru biće organizovana promocija knjige Pola porcije u pola cijene: Pozorište za djecu i mlade u Crnoj Gori autorke Maje Mrđenović, u organizaciji Kotorskog festivala pozorišta za djecu i Kulturnog centra Nikola Đurković Kotor.
Knjiga Pola porcije u pola cijene: Pozorište za djecu i mlade u Crnoj Gori tematski je situirana oko oko svojevrsnog paradoksa: sa jedne strane, pozorište za djecu i mlade važan je umjetnički, ali i formirajući projekat, odnosno moćan generator društvenih promjena. Njime je moguće direktno uticati na pozitivne promjene koje se tiču razvijanja i bogaćenja ličnog sistema vrijednosti, te podsticanja kreativnosti djece i mladih. Sa druge strane, ovo pozorište je u Crnoj Gori na različite načine nedovoljno razvijeno. Ono što ovu studiju čini posebno značajnom jeste njena uronjenost u crnogorski pozorišni i kulturni kontekst, dakle njena angažovanost i polemička usmjerenost na pitanja koja su od gorućeg interesa za crnogorsku pozorišnu kulturu i njenu budućnost.
Maja Mrđenović (1983, Zagreb) diplomirala je na katedri za Opštu književnost i teoriju književnosti Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, gdje je i odbranila i master rad, dok je zvanje magistra pozorišne produkcije stekla na Fakultetu dramskih umjetnosti Cetinje. Od 2017. godine doktorant je Doktorskih naučnih studija teorije dramskih umetnosti, medija i kulture Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu. Od 2016. godine saradnik je u nastavi na Fakultetu za crnogorski jezik i književnost na Cetinju, na predmetima Svjetska književnost realizma i modernizma. Redovno objavljuje tekstove iz oblasti teatrologije i kulturne politike u nekoliko crnogorskih i regionalnih časopisa. Jedan je od osnivača i urednika elektronskog časopisa Udruženja pozorišnih kritičara i teatrologa Crne Gore Peripetija.me, jedinog stručnog pozorišnog časopisa u Crnoj Gori. Djelovala je kao medijator razgovora o predstavama, selektor, i član žirija na nekoliko pozorišnih festivala u Crnoj Gori i regionu.
O knjizi, čiji su izdavači Kulturni centar Nikola Đurović Kotor / Gradska biblioteka i čitaonica Kotor i Kotorski festival pozorišta za djecu, sa autorkom će razgovarati pozorišna kritičarka Nataša Nelević, reditelj Petar Pejaković i sekretarka za kulturu u Opštini Kotor Jelena Vukasović.