Svjetski dan knjige plakat 1

Povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava koji se obilježava 23. aprila, Gradska biblioteka i čitaonica Kotor sjutra će svim zainteresovanim građanima pokloniti godišnju članarinu.

Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježava se 23. aprila svake godine kao simboličan datum u svjetskoj književnosti jer su na taj dan 1616. godine umrli Miguel de Cervantes i William Shakespeare (koji je umro 23. aprila po julijanskom kalendaru), a sama zamisao zasniva se na katalonskom običaju poklanjanja knjiga

Svjetski dan knjige i autorskih prava, ustanovljen je na Generalnoj konferenciji UNESCO-a u Parizu 1995. godine.