IMG 3e358a027f0ed6554881c67a5472fa7d V Small

U organizaciji JU Kulturni centar „Nikola Đurković“ Kotor/ Gradske biblioteke i čitaonice u petak, 8. februara u Kinu „Boka“ održana je promocija romana „Zabluda Svetog Sebastijana“ Vladimira Tabaševića, za koji je autor dobio NIN-ovu nagradu za najbolji roman objavljen u 2018. godini. Sa autorom je razgovor vodila prof. dr Slavica Perović.
Kao svoj doživljaj romana „Zabluda Svetog Sebastijana”, Slavica Perović navodi: “Tema odrastanja kroz postupak sjećanja i naraciju koja odražava skokovitost i nepouzdanost samog sjećanja uz priču koju priča jedan zbunjeni, po definiciji nepouzdani pričalac, već je dovoljno za veoma uzbudljivo štivo. Po prirodi svoje sumanitosti njemu je logika vremenske ravni izvrnuta pa je “godina: devedesetmrtva, otprilike, ali i tačno”, a “rat, međutim, još uvek, nikada neće početi”. Ni prostorna ravan mu nije bolja: “Svaki vodopad presuši pre nego padne” i čitalac se onda pita o logici broja glava i češljeva, vezi između toga dvoga, i gdje se ona zaturila. I da nam Tabašević nije rekao da je pričalac lud, mahnit i proklet, znali bismo, sumanute su mu i vertikala i horizontala, sve je nekako plivajuće i plutajuće i naizgled nepovezano, sve je u tekstu i jeziku koji iznenađuje, plijeni i očarava.”
Perovićeva je, između ostalog, ukazala i na to da je u svim romanima voda znakovita za stvaralaštvo Tabaševića.
“U sva tri romana motiv vode je presudan. Vjerujem u filozofsku teoriju da je reka oko sveta, meri vreme i skuplja tugu čovečanstva. S jedne strane, meni u ovom romanu, reka Neretva postaje suva i užasno plitka. Kao i da reka sama u tim vanrednim okolnostima, reka prestaje da bude reka i postaje nešto drugo. To nije da reka presuši, već počinje da nosi tugu čovečanstva. Pored svih funkcija koje književnost može da ima, pišem da bih sebi pomogao”, istakao je Tabašević.
Vladimir Tabašević rođen je 1986. u Mostaru. Studirao je filozofiju u Beogradu. Objavio je knjige poezije Koagulum (2010), Tragus (2011), Kundak (2012), Hrvatski kundak (2014). Njegov prvi roman ,,Tiho teče Misisipi'' štampan je samostalno i našao se u užem izboru za NIN-ovu nagradu (2015). Roman ,,Pa kao'' našao se, takođe, u najužem izboru za NIN-ovu nagradu (2016), a roman ''Zabluda Svetog Sebastijana dobio je NIN-ovu nagradu za najbolji roman u 2018. godini. Osnivač je i jedan od urednika internet časopisa ,,Prezupč'' koji se bavi pitanjem klasnih odnosa u društvu. Dobitnik je regionalne nagrade za priču ,,Rat'', u okviru ,,Biber festivala'' i nagrade ,,Mirko Kovač'' za najbolju knjigu mladog autora. Živi u Beogradu.
U ime organizatora prisutne je pozdravila Marija Starčević, rukovoditeljka Gradske biblioteke i čitaonice Kotor.

• IMG-29e98510087480fac4b9cd1c6708ea72-V_Small
  • IMG-3e358a027f0ed6554881c67a5472fa7d-V_Small