• 20180625_190740_resize
  • 20180625_190802-1_resize
  • 20180625_191108_resize
  • 20180626_102804_resize

Njemačk afondacija Konrad Adenauer (KAS) za Srbiju i Crnu Goru u saradnji sa crnogorskim piscem Andrejom Nikolaidisom, 25. i 26. juna 2018. u Hotelu Palma u Tivtu organizovala je okrugli sto na temu: Literatura i istorija.
U okviru tri panela satema: Invencija prošlosti i revizija istorije; Kako ovdašnje kulture izliječiti od prezira prema budućnosti i istrgnutih iz zagrljaja sa prošlošću; Prošlost kao instrument za odlaganje budućnosti: kako identitetske istorijske debate služe kao sredstvo manipulacije u javnom diskursu izlagali su ugledni post-jugoslovenski, evropski i crnogorski intelektualci:
Michael Braun, rukovodilac Odsjeka za literaturu KAS, Berlin, Tomislav Marković, novinar i pisac iz Beograda, Tonči Valentić, filozof iz Zagreba, Senad Pećanin, novinar iz Sarajeva, Andrej Nikolaidis, JelenaKnežević, docent na Filozofskom fakultetu u Nikšiću, Janko Ljumović, Božena Jelušić i drugi.

Prvog dana skupa predstavljena je i knjiga Zanat ubijanja poznatog austrijskog pisca Norberta Gstreina. Norbert Geštrajn (Norbert Gstrein, 1961), austrijski pisac, rođen u Tirolu, živi u Hamburgu i objavljuje u Njemačkoj. U književni svijet ušao je kraćim proznim ostvarenjima u kojima izraz ličitih perspektiva osvjetljava probleme provincijalnog života i mentaliteta (Neko, Komercijalni savjetnik), da bi kasnije slavu stekao romanima koji problematizuju pripovijedanje, a čija se priča djelimično odvija na fonu sukoba u kriznim okolnostima savremenog svijeta: u Hrvatskoj i naKosovu (Zanat ubijanja), u ratnoj i poslijeratnoj Hrvatskoj (Zima na jugu), u Izraelu i Palestini (U slobodnom svijetu). Njegov najnoviji roman Godine koje dolaze objavljen je u februaru 2018.

Na poziv organizatora,okruglom stolu prisustvovale su rukovoditeljica Gradske biblioteke i čitaonice Marija Starčević i bibliotekarska savjetnica Jasmina Bajo.