Dobro došli na Internet prezentaciju Gradske biblioteke i čitaonice Kotor.

Sajt je realizovan u sklopu projekta Dubrovnik i Kotor - gradovi i knjige koji su implementirali Gradska biblioteka i čitaonica Kotor u sastavu Kulturnog centra Nikola Đurković i Dubrovačke knjižnice - Dubrovnik sa partnerima: NVO Prostory, Podgorica i Matica hrvatska, ogranak u Dubrovniku. Projekat je finansirala Evropska zajednica iz sredstava namijenjenih za prekogranični program Hrvatska - Crna Gora u okviru instrumenata za pretpristupnu podršku.

 

Dana  28. 06. 2011. godine, sa početkom u 11.30h,  u palati Bizanti u Kotoru Gradska biblioteka i čitaonica Kotor i Dubrovačke knjižnice (i sa partnerima: NVO Prostory Gradskoj biblioteci i čitaonici Kotor, a Matica Hrvatska - ogranak Dubrovnik Dubrovačkim knjižnicama) organizovale su stručni seminar za  bibliotekare Hrvatske i Crne Gore u sklopu projekta Dubrovnik i Kotor – Gradovi i knjige.

Predavanje na temu Promjene: korisnici - knjižnice - usluge: Evolucija i revolucija u korisničkim uslugama u knjižnicama po svijetu   održao je  prof. dr. Tefko Saračević sa Rutgers University, New Brunswick, USA.

Predavanje se satojalo od četiri povezane teme:

  1. Društvena vrijednost biblioteka:pojmovi usluga koje biblioteke pružaju korisnicima kao osnova ocjene njihove društvene vrijednosti i temelj društvene podrške.
  2. Tradicionalne usluge biblioteka:pregled osnova na kojim su bile bazirane korisničke usluge (servisi) u prošlosti i potreba da se usklade ili čak potpuno promjene u novijim okolnostima.
  3. Uticajni tehnološki i društveni faktori: analiza glavnih promjena koji djeluju na biblioteke, bibliotečke resurse i izvore, korisnike, informacije i na društvo generalno.
  4. Promjene i inovacije u uslugama biblioteka: evolucionarne i revolucionarne promjene u uslugama koje biblioteke pružaju po svijetu i načinima na koje korisnici koriste biblioteke i šta očekuju od biblioteka.

Oduvjek, jedan od glavnih svrha i misija biblioteka, kako narodnih tako i akademskih, školskih, specialnih, i drugih, jeste da pružaju niz usluga orijentisanih prema korisnicima. Biblioteke uglavnom postoje za korisnike i korišćenje; to je jedan od glavnih razloga zašto društvo potpomaže biblioteke po cijelom svijetu. Sa uslugama koje su prihvaćene i cijenjene biblioteke potvrdjuju svoju društvenu i ekonomsku vrijednost.

Tradicionalno biblioteke  su pružale usluge na osnovu svojih resursa u razno gradji od knjiga do dokumenata, do časopisa, medija, referentnih materijala i slično. Takodje, jedan od glavnih izvora usluga je profesionalno znanje bibliotekara kako i upravljanje (management) usluga. Mnogi od tih usluga se nisu promjenile u  osnovi, ali mnoge su se duboko promjenile u načinima pristupa i dostave. To se može uporediti sa starim vinom u novim flašama.

Brojni faktori i društvene promjene utiču na promjene kao u uslugama tako i u korisnicima. Informaciona i komunikaciona tehnologija igra ogromnu, ako ne i presudnu, ulogu. To uključuje web i internet te njihovu upotrebu u narodu, a pogotovo među mladjim generacijama. Dobar dio bibliotečke gradje je pristupan u digitalnom obliku, digitializiran  po bibliotekama,  a i  masovnom digitizacijom u saradnji sa bibliotekama. Mnoga preduzeća i servisi omogućavaju  bibliotekama, uz prikladnu cijenu,   pristup  digitalnim resursima korisnicima. U mnogim slučajevima korisnici koriste biblioteku, a  da i ne stupe u biblioteku,a to i očekuju.

Velik broj biblioteka u raznim zemljama i pod raznim okolnostima prilagodjuju svoje usluge promjenama u gradji, društvu, tehnologiji i korisnicima. Mnogi primjeri su dani u predavanju. Neke usluge su povezane sa novom vrstom e-gradje – e-knjige, audio knjige, razni e-mediji, video i slično. Druge su povezane sa tehnologijom: pružanje na raspolaganje kompjutere za dostup internetu, besplatni wi-fi, raznim bazama podataka, i slično. Mnoge uslugue su usmjerene prema definisanim grupama korisnika, na pr. djeci, mladim, seniorima, useljenicima, djacima i studentima  i slično. Onda imaju usluga koje su  posvećene unapredjenju i edukaciji, kao razvoj informacionih sposobnosti (information literacy), kursevi za upotrebu kompjutera i slični servisi namjenjeni opštem obrazovanju. Takodje ima usluga društvene pomoći koje su postale popularne, na pr. pomoć u nalaženju zaposlenja, sastavljnja rezime-a, službenom predstavljnju i slično. Posljedice tih novih i inovacionih usluga u bibliotekama je ohrabrujuća: mnoge biblioteke imaju povecani broj korisnika i korišćenja, postajući sve značajniji i vidljiviji dio svojih zajednica.

Seminaru supored bibliotekara iz biblioteka u Dubrovačko – Neretvljanskoj  županiji  i bibliotekaraCentralne narodne biblioteke Crne Gore ''Đurđe Crnojević'' sa Cetinja, Univerzitetske biblioteke iz Podgorice, visokoškolskih biblioteka sa Univerziteta Crne Gore, narodnih biblioteka, specijalnih biblioteka i školskih biblioteka iz Crne Goreprisustvovale i direktorica Centralne narodne biblioteke  Crne Gore ''Đurđe Crnojević''  g-đa Jelena Đurović, direktorica Univerzitetske biblioteke mr Bosiljka Cicmil, predsjednica Udruženja bibliotekara Crne Gore g-đa Ruža Danilović .

This web site is funded by EU. The content of this web site is the sole responsibility of City Library of Kotor and can in no way be taken to reflect the views of the European Union.

posdnozjebiblioteka