Druga INELI Balkan konvencija održana je u Sofiji od 25. do 28. novembra 2016. godine u organizaciji Future Library iz Grčke. U saradnji sa suorganizatorima, Bugarskim bibliotekarskim i informacijskim udruženjem, te fondacijom Global Libraries Bulgaria pripremljen je bogat program edukativnih aktivnosti čiji je cilj poboljšati rad i potencijal mreže. Inovatori su se osvrnuli na postignuća u prethodnoj godini prezentujući svoje ideje za veliki broj inovativnih bibliotečkih servisa.

Organizovana je studijska posjeta najmodernijem dječjem muzeju MUZEIKO i prezentacije inovativnih servisa u javnim bibliotekama u Turskoj, Bugarskoj, kao i projekta Biblioteke za sve.Proglašeni su i dobitnici nagrada za inovacije u bibliotekama koji će implementirati pet novih bibliotečkih projekata u svojim bibliotekama. Nagrade su dobili: Ioana Crihana iz Rumunije, Fatime Metmehaj iz Kosova, Ana Skva iz Hrvatske, Silva Vasileva iz Bugarske i Aleksandar Stokić iz Bosne i Hercegovine. Nagrađeni projekti će biti finansirani od strane organizacije Future Library. Crnogorski predstavnici, Ardita Rama i EdinSmailović, su takođe imali dobre projekte, koji će se realizovati u narednoj godini.

Podsjetimo, INELI Balkans (International Network of Emerging Library Innovators in Balkan region) trogodišnji je projekat koji podržava Fondacija Bila i Melinde Gejts (Bill & Melinda Gates Foundation), a implementira organizacija Future Library iz Grčke s ciljem edukacije inovatora u bibliotekama i stvaranja održive mreže narodnih biblioteka u jugoistočnoj Europi. U projektu učestvuje 11 država, s ukupno 33 inovatora obuhvaćena programom edukacije: Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Srbija, Crna Gora, Makedonija, Kosovo, Albanija, Rumunija, Bugarska i Grčka. Predstavnica Udruženja bibliotekara Crne Gore iz Gradske biblioteke i čitaonice Kotor, Jasmina Bajo je nacionalna koordinatorka projekta za Crnu Goru, a u programu edukacije učestvuju Ardita Rama (Narodna bibliotekaMirko Srzentić,Ulcinj) i Edin Smailović (Narodna biblioteka Bijelo Polje). Mentori su evropski stručnjaci iz područja bibliotekarstva: Dick Hartley (Manchester Metropolitan University), Inga Lunden (Stockholm), Mladen Masar (Gradska knjižnica Zadar), Mary Rowlatt (University College in London ) i MogensVestergaard (Public Library of Roskilde, Denmark).

• INELI So
  • INELI Sofija