Radio Kotor, slika

Delegacija Kulturnog centra ''Nikola Đurković'' Kotor prisustvovala je svečanom obilježavanju 9. maja Dana  pobjede nad fašizmom, koji je organizovao Udruženje boraca NOR-a i antifašista Kotor u saradnji sa Opštinom Kotor .

Dan pobjede nad fašizmom je dan kada je nacistička Njemačka potpisala kapitulaciju u Drugom svjetskom ratu. Slavi se 9. maja iako je Drugi svjetski rat konačno završen tek nekoliko mjeseci kasnije bezuslovnom kapitulacijom carskog Japana poslije tragične upotrebe atomske bombe u Hirošimi i Nagasakiju.

Istog dana obilježava se Dan Evrope. Tadašnji ministar vanjskih poslova Francuske Robert Šuman je 9. maja 1950. godine predstavio svoj predlog formiranja Evropske zajednice za ugljen i čelik. Taj predlog, poznatiji kao Šumanova deklaracija smatra se početkom formiranja onoga što je danas poznato kao Evropska Unija. Vijeće Evropske Unije u Milanu 1985. godine donijelo je odluku kojom se ovaj dan svake godine obilježava kao Dan Evrope.