Aleksandar Jerkov

U punoj sali Kina “Boka” u petak, 22. aprila u organizaciji Kulturnog centra “Nikola Đurković“ / Gradske biblioteke i čitaonice održano je predavanje – Šta nam znači veliki pisac u XXI vijeku: Ivo Andrić, nobelovac koji nas sve spaja. Predavač je bio profesor dr Aleksandar Jerkov. Predavanje je upriličeno povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava koji se obilježava 23. aprila.

Profesor Jerkov nadahnuto govoreći o djelu Andrića potvrdio je Eliotovu tezu da pisacpostaje klasik onoga trenutka kada je nezaobilazan za svoju kulturu. Pravi svjetski klasik jeste onaj pisac koji je u različitim nacionalnim kulturama jednako velik. “Andrić je, u tom smislu, veliki svjetski pisac i istovremeno veliki pisac svih tradicija na našim terenima…” – rekao je Jerkov.

U drugom dijelu predavanja prof. Jerkov maestralno je iz Andrićevog opusa izdvojio nekoliko motiva gdje se vidi uticaj Servantesa i Šekspira, u čiju se čast i 23. april proslavlja kao Svjetski dan knjige, a veliki pisci se susreću i razgovaraju kroz vrijeme.

Publika je sa velikim interesovanjem slušala predavanje.

Aleksandar Jerkov 1