Image00001

Plenarna sjednica Foruma jadransko-jonskih gradova održana je 18.12.2015. godine u Kotoru u crkvi Svetog Pavla. Opština Kotor presjedava Forumom jadransko-jonskih gradova (FAIC) na osnovu odluke donesene u Peskari 2014. godine. Forum jadransko jonskih gradova je međunarodno udruženje osnovano u Ankoni 1999. godine sa ciljem jačanja privrednog, društvenog i kulturnog povezivanja gradova na obalama Jadranskog i Jonskog mora.

Tema ovogodišnje sjednice je EUSAIR-evropski programi teritorijalne saradnje i Kreativne industrije u jadransko jonskoj makroregiji-iskorak ka konkurentnom lokalnom ekonomskom razvoju.

Forum je otvorio predsjednik opštine Kotor i Foruma jadransko-jonskih gradova dr Aleksandar Stjepčević, a pored njega na otvaranju su govorili i - Ida Simonella - generalni sekretar FAIC, Fabio Pigliapoco - generalni sekretar Jadransko-jonske inicijative, Milorad Šćepanović – generalni direktor Generalnog direktorata za multilateralne poslove i regionalnu saradnju-MVPEI, Đuzepe di Paolo, predstavnik UNIADRION i Terezina Orlić, član upravnog odbora Foruma AIC.

U sesijama posvećenim podsticanju kreativnih industrija u funkciji održivog turizma i povezivanju gradova na projektnoj osnovi, ekspertskim izlaganjima obratili su se predstavnici prijateljskih gradova iz regiona sa kojima Kotor njeguje dugogodišnju saradnju poput Beograda iz Srbije, Dubrovnika i Splita iz Hrvatske , Ankone, Fano i Firenca iz Italije, te predstavnici italijanskih regija Marke, Veneto i Emilia Romanja.

Učešće u ovom događaju regionalnog značaja imali su i eksperti sa projekata prekogranične saradnje, koje sprovodi Opština Kotor, predstavnica organizacije ZID iz Crne Gore, predstavnici Ministarstva održivog razvoja i turizma Crne Gore i predstavnica Kulturnog centraNikola Đurković / Gradska biblioteka i čitaonica Kotor.

• Image00001
  • Image00002