• 10
  • 14
  • 7

U prepunoj sali kotorskog Kina Boka u četvrtak 13.02.2014., u organizaciji Kulturnog centra Nikola Đurković – Gradske biblioteka i čitaonice i Generalnog konzulata republike Srbije u Herceg Novom, a u sklopu manifestacije Dani srpske kulture u Crnoj Gori održano je književno veče Aleksandra Gatalice na kome je promovisan njegov roman Veliki rat. Za roman Veliki rat, Aleksandar Gatalica dobio je NIN-ovu nagradu za 2012. godinu i nagradu Meša Selimović. Roman govori o Prvom svjetskom ratu, ispripovijedanom iz perspektive malih ljudi, čije se priče smjenjuju. Ova tema, velika sama po sebi,  ove godine jeste posebno aktuelna, s obzirom na to da se obilježava stotinu godina od početka rata, najvećeg istorijskog preokreta sa početka dvadesetog vijeka.

Prof. dr Aleksandar Jerkov  približio je roman kotorskoj publici, između ostalog rekavši: „Mi danas znamo da je ova knjiga pogodila nešto bitno. Nije svejedno koliko imate uspjeha i kako. Može čovjek da napiše popularnu knjigu. Ima ih, pišu. Neću da ih imenujem kakvi su i oni i te njihove popularne knjige. Neću da kvarim ovu lijepu atmosferu večeras nedostojnostima. Zaboravićemo na njih i njihove gluposti - komercijalne, političke, politikantske, odvratne... Ako vi napišete jedan veliki, težak i složen roman u kome defiluju desetine junaka, da čak i skoncentrisan čitalac mora da vodi računa kako će sa čim da poveže i kako će sa čim da prati, ako vi napišete roman koji govori o teškim stvarima, o sudbinama, o teretu života, teretu istorije, ako napišete roman u kome nisu samo svi vaši, pa da se sa njima identifikujete pa da uživate, napišete srpsku epopeju u kojoj veliki srpski heroji pobjeđuju sve  i onda, ako ste Srbin, niko veći od vas. Ako napišete veliku srpsku epopeju u kojoj Srbi trijumfuju, ali razumijete i sve druge koji su se u toj epopeji zatekli, i njihove uspjehe i njihov bol i njihovu patnju, ako prikažete srpskoj kulturi kako pati jedan Turčin, što baš i nije neka tema sa kojom se mi brzo i lako i sa velikim zadovoljstvom možemo identifikovati, ako napišete što misli jedna austrijski, njemački vojnik, neki Italijan izgubljen na frontu, ako sve to napišete, a to je sve teško i zahtjevno, vi niste pisali onda jednu knjigu koja je htjela da bude popularna, pa u tome uspjeli, nego ste pisali knjigu koja je htjela da bude dobra i izuzetna, pa je tako uspjela. A uspjela je toliko da je nekoliko desetina hiljada ljudi kupilo knjigu, stotinjak hiljada ljudi je pročitalo za samo jednu godinu njenog života“, kazao je Jerkov, naznačivši da je uspjeh „Velikog rata“ dokaz da su čitaoci željni prave književnosti. Najavivši uspjeh knjige i u inostranstvu, Jerkov je kazao da je Gatalica „u jednom veoma delikatnom trenutku srpske književnosti i kulture uzeo na svoja pleća jedan strašan zadatak, da uprkos toj vrsti političke propagande, dima i prašine i uprkos toj volji za komercijalizmom, čija je najviša misao „koliko je to hiljada“, napiše jedno starinski čestito, humanistički zadahnuto i inspirisano, a istovremeno i izvanredno dobro napisano književno djelo“.

U muzičkom dijelu programa nastupio je nastavnik trube u Školi za osnovno i srednje muzičko obrazovanje Vida Matijan iz Kotora, Miloš Radonjić, a program je vodila Karolina Radulović.