• 1597641875-TB0_1633_Small
  • 1597641890-TB0_1666_Small
  • 1597641890-TB0_1737_Small

Sekretarijat za kulturu, sport i društvene djelatnosti Opštine Kotor u saradnji sa JU Kulturni centar ,,Nikola Đurković" Kotor / Gradskom bibliotekom i čitaonicom organizuje ciklus tribina pod nazivom ,,Kotor 2020 − posljedice i oporavak nakon Covida - 19".

Četvrta tribina na temu: „Mladi na distanci“ održala se 14. 08.2020. godine u gradskom parku sa početkom u 11 sati. Učesnici su bili: filozofkinja Paula Petričević, psihološkinja Kristina Sestak, filmski i televizijski producent Aleksandar Kaluđerović, studentkinja Jelena Risteljić, student Krsto Vulović i učenica Gimnazije Kotor Ina Cicović.

Na samom početku prisutne je pozdravila Marina Dulović, sekretarka za kulturu, sport i društvene djelatnosti koja je zatim dala riječ moderatorki tribine, bibliotekarskoj savjetnici Jasmini Bajo.

Gospođa Bajo je predstavila sve prisutne učesnike, a auditorijumu se prvo obratila filozofkinja Paula Patričević. Ona se osvrnula na sami naziv tribina rekavši da još ne možemo znati kakve će biti posljedice krize izazvane koronavirusom, a da će po njenom mišljenju biti najteže prevazići ekonomske posljedice. “Mladi, ja bih rekla, stalno dobijaju dvostruke poruke od svih nas. S jedne strane imaju često i floskule o važnosti obrazovanja, odgovornog građanstva itd, a sa druge strane vide koju stvarnost živimo. Kada pogledate naše obrazovne programe, u posljednjih 15-ak godina reforme koju su sprovedene su desetkovale učešće društvenih i humanističnih nauka u našim obrazovnim programima i to ima, a tek će imati ozbiljne posljedice na društvo u kome živimo”, istakla je gospođa Petričević. Ona se u svom izlaganju osvrnula i na još jednu važnu distancu, koja je svakog dana sve snažnija, a to je distanca pod nazivom “brain drain” tj odliv mozgova. Kako smatra gospođa Petričević, obaveza svih nas koji radimo u ovom sistemu je da opremimo i osposobimo mlade za bilo koju vrstu odluke, bilo da će oni otići u inostranstvo ili bilo da će ostati. Kako smatra to je često borba sa vjetrenjačama, ali na nama je da radimo sa mladima.

Nakon njenog izlaganja, prisutnima se obratila psihološkinja Kristina Sestak koja se osvrnula na to koliko je važno raditi na sebi i svom mentalnom zdravlju. “Mentalno zdravlje jeste jedan dio od trijade koja nas čini: zdravlje našeg uma, našeg tijela i naših emocija. Mladi se nalaze u najizazovnijem period između 12. i 18 - 19. godine. Tada je najizraženija potreba pripadanja jednoj grupi. U tom period mladi imaju najizraženiju potrebu za druženjem, za boravkom sa vršnjacima i sa ljudima koji ih razumiju,” navela je gospođa Sestak.

Ona je takođe predstavila projekat Kotor Connect. Ovaj projekat kako je kazala, je online psiho socijalna podrška mladima Kotora. Zamišljena je kao online zajednica u kojoj će mladi moći da se povežu sa vršnjacima, sa institucijama u gradu koje mogu da im pruže, ne samo psihosocijalnu podršku, već bilo kakvu vrstu podrške.

Filmski i televizijski producent Aleksandar Kaluđerović je govorio o tome koliko je na njega uticala trenutna situacija izazvana koronavirusom, kao mladu osobu koja voli da putuje. Kako je kazao, na posljednjim putovanjima koje je imao u februaru, već je počeo primjećivati promjene izazvane pandemijom Covid-19. Aerodromi su bili prazni i ljudi su jednostavno prestali putovati zbog straha. To mu je ustvari pokazalo da je cijeli svijet pogođen ovom pošasti. “Fizički se jesmo distancirali, ali ja sam sada imao više vremena nego ikada da se čujem sa svojim prijateljima”, kazao je gospodin Kaluđerović.

Govoreći o kulturnim programima, Kaluđerović je istakao da se uspješnim pokaza on line streaming festivala na kojima učestvuje, jer su sada dostupniji širem auditorijumu.

Na ovu priču se nadovezala i Jelena Risteljić koja je govorila s aspekta buduće režiserke. Ona je kazala da je u kulturnom smislu najviše patilo upravo pozorište jer su sve predstave otkazane, ali da sa druge strane on line streaming određenih predstava je bio izuzetno dobro posjećen jer je ljudima u ovakvoj jednoj situaciji bilo jako značajno da se zabave a ujedno I kulturno uzdignu.

Nakon njihovih izlaganja prisutnima su se obratili student Krsto Vulović i učenica Gimnazije Kotor Ina Cicović. Vulović je govorio o sopstvenom iskustvu koje je proživio kao osoba koja je dva put bila u karantinu, prvenestveno zbog dolaska iz zemlje iz inostranstva, a nakon toga kao osoba koja je u porodici imala oboljelog člana od koronavirusa. Istakao je da mu je prva izolacija bila mnogo teža kada je trajao policijski čas i kada su svi bili u kućama , za razliku od druge izolacije kada je svijet počeo da uči da živi sa novonastalom situacijom. Obilazeći društvene mreže u toku druge izolacije značajno mu je, sa psihološkog aspekta, bilo da vidi da se ljudi adaptiraju na novonastalu situaciju i da život teče dalje.

Cicović je govorila o tome kako je tekla online nastava, te o samom procesu učenja. Kako je navela, uprkos novonastaloj situaciji i prestankom rada škole, nastavila je da radi na sebi i da pohađa online kurseve.

Nakon završenog izlaganja svih učesnika, započela je diskusija na temu mladih, a prisutni su davali svoje ideje i sugestije kako najbolje prevazići krizu uzrokovanu koronavirusom. Pored učesnika i gostiju značajan doprinos u neposrednoj interakciji sa publikom dale su i profesorice Gimnazije Kotor Sonja Golub i Marija Jevtić.

Sljedeća tribina u okviru ciklusa Kotor 2020- posljedice i oporavak nakon Covida-19, održaće se za dvije sedmice, a tema će biti mentalno zdravlje.

TEKST I FOTOGRAFIJE PREUZTI SA SAJTA OPŠTINE KOTOR