99419902 2986270888132995 6779609033536962560 o

Radom sa motivom pande (pojednostavljeni karakteri: 熊猫, piyin: xióng māo) koji je pripremila polaznica edukativno-kreativnih radionica ,,Kineski kroz igru" Kalina Ana Kostadinović iz JU O.Š. ,,Narodni heroj Savo Ilić'' Kotor, odjeljenje IV/2, zatvorićemo virtuelnu izložbu posvećenu kineskom jeziku i kulturi,u organizaciji Kulturnog centra ,,Nikola Đurković'' Kotor, Gradske biblioteke i čitaonice Kotor i Udruženja za promociju sinologije Kotor.
,,Kineski kroz igru" podrazumijeva i održavanje tematskih radionica iz oblasti sinologije odnosno nauke o Kini, kineske mitologije i kulture i radionice posvećene načinu obilježavanja najznačajnijih datuma u kineskoj kulturi. Pande su postale simbol Kine i zaista su značajne za kinesku kulturu. U očima Kineza, pande su poput ratnika zbog kvaliteta koje posjeduju. Pande mogu pronaći hranu za sebe, popeti se na drveće i izdržati ekstremno hladne temperature. Čak je rečeno da su pande jake kao tigrovi. Pored toga što simbolizuje snagu, panda takođe simbolizuje mir i prijateljstvo, jer ima nježan temperament i nije poznata po napadima na druge. Takođe, crno-bijela boja pande vidi se kao fizički prikaz Yin 阴 i Yang 阳 principa ☯️ odnosno kako ravnoteža između njih dovodi do sklada i mira. Mnoga literarna dela uključuju pandu. Vjeruje se da ova životinja takođe ima moć za borbu protiv zlih duhova. Iz tog razloga su vijesti o rođenju pandi za Kineze zaista uzbudljive, jer je panda značajna kako u kineskoj istoriji tako i u kulturi. Džinovska panda (kineski: 大熊猫,piyin:dà xióng māo)je medvjed koji je rodom iz južne centralne Kine. 90% njene ishrane čini bambus. Kada ljudi misle na Kinu, česta asocijacija je upravo panda. Ljudi u Kini dugo su se divili svim vrstama medvjeda pored pande. Medvjedi imaju različita simbolička značenja u kineskoj kulturi. Ako pogledamo predmete od žada, keramike i bronze, skulpture kao i bronzana ogledala dinastije Han iz 206 B.C. do 22 A.D., vidi se da su ukrašeni umjetničkim predstavama medvjeda. To je zato što su ljudi tog doba obožavali medvjeda i poštovali ga postavljajući njegovu sliku na mnoge predmete kao totem odnosno životinju sa duhovnim značajem.